
Kdyby zdi vaší terapeutovny mohly mluvit, co by říkaly o vaší sebepéči?
SEBOU ZAČÍNÁM
Online kurz | 1. 10. 2025 - 2.3. 2026
O CO JDE?
Všichni víme, že v pomáhajících profesích jsme svým hlavním pracovním nástrojem a že na naší sebepéči tedy nutně záleží. Jak ale o tento nástroj doopravdy pečujeme? Dovolujeme si pro sebe stejnou péči, jakou dopřáváme našim klientkám*ům a v jaké je tak vytrvale podporujeme? Naše zkušenosti bohužel mluví o opaku. Z jednodenního kurzu o sebepéči jsme získaly nadšené zpětné vazby, ve kterých se zároveň objevovala poptávka po propojení s komunitou, po dlouhodobém provázení směrem k lepší sebepéči i podpoře při postupném uvádění změn v praxi. Proto jsme se rozhodly vytvořit tento online kurz.
Nejvíce z něj budou profitovat kolegyně*vé se soukromými praxemi. V průběhu pěti měsíců věnujeme soustředěnou pozornost různým aspektům naší sebepéče - věříme, že jen tak můžeme zajistit vysokou kvalitu poskytovaných služeb i dlouhodobou udržitelnost našich praxí.
Naším záměrem je vám poskytnout všestrannou a kontinuální podporu pro to, abyste o sebe postupně pečovali lépe: preventivně, s laskavostí, způsobem, který bude zohledňovat váš jedinečný kontext i specifické potřeby, v zájmu vás i vašich klientů*ek a dlouhodobě udržitelně.
V tomto kurzu budete sám*a sobě tím nejdůležitějším klientem*kou.
KDO JSME ?
Barbara Ernest a Hana Vaníčková
Jsme psycholožky a psychoterapeutky v soukromých praxích a zkušenosti nás naučily, že sebepéče je v pomáhajících profesích prostě neverending téma, které máme aspoň racionálně perfektně uchopené. Odkojené na krizové intervenci, která na sebepéči klade ještě větší nároky, v soukromých praxích, které jsme ladily či stále ladíme se zaměstnáními, partnerstvím, rodičovstvím, stěhováním, rozvody, souběžnou péčí o děti i stárnoucí rodiče... jsme někdy dost tvrdě narazily (a nepochybně ještě narazíme):
Jak to, že to, co mě dříve zdrojovalo najednou nefunguje či mě dokonce vyčerpává?
Jak to, že najednou nezvládám mít tolik klientů jako dřív?
Jak se o sebe postarat, když hrozí, že klientské téma rozrezonuje mé aktuálně křehké místo?
Mám vůbec právo s klienty*kami pracovat, když procházím vlastními úzkými místy?
Proč mě pozitivní zpětná vazba už tolik nenabíjí a jak jinak sytit potřebu smyslu a zažívat uspokojení?
Proč i po tolika letech jsou chvíle, kdy si připadám nekompetentní a jak se můžu opečovat?
Je tolik zajímavých příležitostí, projektů a oblastí, kam mě to táhne… kde na ně brát kapacity?
Když mi tak skvěle jde poučovat o sebepéči klienty, proč v tom zas a znovu tak selhávám?
Jak je možné, že ani volno a různé wellness aktivity leckdy nestačí a nepřinesou žádoucí efekt?
Jak si udržet chuť do práce i zdravou zvídavost?
…Samé otázky. Pojďme si na ně v kurzu posvítit.
KDY?
1.10. 2025 - 2.3. 2026
JAK?
Živá setkání probíhají online na platformě ZOOM a to 1-2x měsíčně (vždy v pondělí 17:00-20:00 hod.). Čas mezi setkáními slouží k aplikaci změn do praxe. Pokud ve svém úsilí oceníte průběžnou podporu, můžete po celou dobu kurzu využívat naši uzavřenou Facebookovou skupinu, kde vám budeme k dispozici my dvě i ostatní účastníci pro doprovázení, inspiraci i motivaci.
O CO NÁM TAKÉ JDE?
K dobré sebepéči patří i dostatek sociální podpory. Přejeme si proto, aby v kurzu vznikla podpůrná komunita, kde každý můžeme být příjemcem i poskytovatelem laskavosti, péče a inspirace na cestě k lepší sebepéči.
"Psychoterapeutické povolání se zdá být dobrá volba pro pohodlnou a bezpečnou profesi. Sedíme v teple, neprší na nás, posloucháme a povídáme si, popíjíme čaj - a tím si docela slušně vyděláváme na živobytí.
Tato útulnost a bezpečí jsou ale dost klamný dojem. Jedná se o dosti nebezpečnou profesi s velkým rizikem pracovních úrazů, někdy i s trvalými následky. Specificky při práci s depresí pak na psychoterapeuty můžeme pohlížet jako na rizikové pracovníky, kteří jsou ohroženi vlastní depresí, jedním z nejčastějších projevů profesionální krize psychoterapeutů.
To, že nebezpečnost naší práce není vidět, riziko ještě zvyšuje. Jako by v naší pracovně probíhala bitva. Klienti si k nám nosí zraňující zážitky, drásavé emoce, zuřivost, frustraci a zlobu vlastní i druhých. To vše se v nich dlouho hromadilo a teď to může ven. A tak zatímco si sedíme v křesle a popíjíme čaj, kolem hlavy nám lítají granáty emocí a vybuchují v naší útulné pracovně. V koutech doutnají nevyslovené a neprocítěné emoce. Tu vybuchuje strach a děs, tu sviští zabijácká agrese na celý svět a pak vzduch zamoří křivda nad zmarněnými roky života.
My v tom sedíme, usmíváme se a přitom vůbec nemáme ponětí o bezpečnosti práce. Nechráníme se, nemáme pracovní oděv a pomůcky. Vlastně naopak. Jsme cvičeni se takovým vražedným nástrojům vystavovat. Empaticky otvírat. Pobíháme na bojišti nazí. A dokonce povzbuzujeme: ano, sem s tím, ještě mi o tom řekněte víc."
/Jan Roubal: Nepřekážet naději - terapeutův průvodce depresivním polem, Portál 2022/
V CO VĚŘÍME A NA ČEM KURZ STAVÍME?
- Náš wellbeing vytváří podmínky pro kvalitní poskytování služeb našim klientkám*ům i dlouhodobou udržitelnost naší práce. Proto "self-care first".
- Řešit sebepéči, až když nám teče do bot, je značně nevýhodné. Harm reduction je vždy nákladnější (kapacitně, časově, finančně...) než prevence. Pomůžeme vám nastavit vlastní sebepéči tak, abyste mohli (většinu času) dávat z přebytku. A zároveň si připravili i SOS plán…protože buďme na zemi, že.
- Jedině to, co je autentické a v souladu s našimi klíčovými hodnotami, nás v dlouhodobém horizontu nevyčerpává, sytí smyslem, udržuje vnitřní motivaci. Pomůžeme vám najít vaši autentickou a zdravou cestu i na poli sebepéče.
- Sebepéče není to, co se děje mimo práci, ale stejně významně i to, co se děje v práci: jak se dokážu seberegulovat v kontaktu s náročnými emocemi a příběhy, jak se starám o dobrou integraci proběhlého sezení a přeladění na další práci, jak zahajuji a uzavírám pracovní den, jak se o sebe starám, když se mě příběh klienta osobně dotýká, jak jsem schopen*na aktivizovat své zdroje a říct si o podporu a také to, kolik té práce vlastně mám a jak je ohodnocena…
- Naši klienti nás potřebují dlouhodobě potkávat ve stabilně dobré formě. Je naše zodpovědnost se o to postarat a ne čekat, že to možná náhodou vyjde.
- Sebepéče není jen to, co děláme pro sebe, ale také to, co neděláme proti sobě.
- Změna je život. Dříve nebo později se dostaneme do situace, kdy budeme muset udělat ve svém pracovním uspořádání - možná i dost radikální - změnu. Je dobré s tím počítat.
- Sebepéči nám komplikují či ulehčují i různá přesvědčení, která si neseme ze své historie. Vědět o nich je první krok ke změně.
- Je výhodné, pokud naše sebepéče pokrývá 2 roviny:
- systémovou, kdy určité věci fungují jako rutina (na bázi pravidelnosti)
situační, která nám umožňuje flexibilně reagovat na naše aktuální potřeby a zohledňuje dostupné možnosti
…a stejně tak, když pokrývá tělo a emoce, myšlení i chování.
CO JE OBSAHEM KURZU?
- 8 tematických živých setkání online (ZOOM) - v souhrnu 24 hodin. Na každém setkání v délce 3 hodiny se podíváme na jeden z pilířů sebepéče. Vybavíme vás důležitými informacemi, budeme společně reflektovat, sdílet dobrou praxi, hledat, co by mohlo fungovat právě nám a jak by se to dalo převést do našeho každodenního fungování. Odnesete si akční plán, se kterým budete experimentovat v následujících týdnech. Webináře budou nahrávané, pokud se nebudete moci zúčastnit, shlédnete je ze záznamu. Zoomy se budou konat vždy v pondělí 17:00 - 20:00 hod. Přesné termíny naleznete v harmonogramu níže.
- Mentorské vedení a kolegiální podpora v uzavřené, námi moderované Facebookové skupině. Po celou dobu trvání kurzu budeme v tomto bezpečném a laskavém prostoru dále rozpracovávat témata z kurzu, vzájemně se inspirovat a podporovat, získáte zde také odpovědi na své otázky. Budeme společně oslavovat vaše úspěchy i překonávat momenty "zaseknutí", které ke každé změně návyků přirozeně patří.
- 30minutový individuální mentoring s jednou z nás (platí pro prvních 20 přihlášených). Zaměříme se v něm na vaše specifické potřeby a otázky týkající se sebepéče. Mentoring proběhne online a můžete jej vyčerpat kdykoliv do konce srpna 2026.
KOMU JE KURZ URČENÝ?
Kurz jsme tvořily primárně pro kolegy*ně v psychoterapeutických/psychologických praxích (je jedno v jakém rozsahu), kteří se rozhodli dát prioritu své sebepéči a hledají pro sebe v této misi podporu. Ať už po nějakém debaklu na poli sebepéče nebo čistě proto, že si uvědomují, že starat se o sebe se vyplácí. Profitovat z něj budete i pokud pracujete v jiné pomáhající profesi či jste čistě v zaměstnaneckém poměru, ale čím méně svobody máte v ovlivňování podmínek pro svou práci, tím větší kreativitu bude vyžadovat přenos poznatků z kurzu do vlastní reality. Nepochybujeme, že to může být krásná a dobrodružná cesta.
Kurzem jsme také chtěly vyjít vstříc poptávce pokročilejších kolegyň*ů, kteří nepotřebují řešit rozjezd soukromé praxe (legislativní náležitosti, branding, marketing atd.) a přesto by je zajímala témata, se kterými pracujeme v našem kurzu Proplujme tím spolu. Na některé z těchto témat se v kurzu podíváme právě optikou sebepéče.
Nejčastější dotazy zodpovídáme ve FAQ.
Témata kurzu aneb sebepéče 8x jinak
Témata budeme rozpracovávat jak na webinářích tak v naší FB skupině. Webináře se konají vždy v pondělí v čase 17:00 - 20:00 hod. Facebooková skupina vám bude k dispozici od 1.10. 2025 do 2.3. 2026.

WEBINÁŘ 1 (6.10. 2025)
Zakotvení v dlouhodobé vizi jako forma sebepéče.
Vědět "proč" a "kam" pomůže překonat mnohé momenty "zda" a "kudy". A také šetří kapacity. Na kurzu si vytvoříte visionboard, který bude fungovat jako vaše kotva.

WEBINÁŘ 2 (20.10. 2025)
Pěstování podpůrného mindsetu jako forma sebepéče.
Můžete ležet v sauně kolik chcete a umeditovat se do úmoru, ale pokud vám budou podlamovat nohy vaše nesebepodpůrná přesvědčení, těžko budete prosperovat. Laskavost, soucit, sebereflexe jako hlavní nástroje sebepéče se budou prolínat celým kurzem.

WEBINÁŘ 3 (10.11. 2025)
Cenotvorba jako forma sebepéče.
Jsme přesvědčené, že chtít dobré finanční ohodnocení za naši smysluplnou a důležitou práci je radikální akt sebepéče a také způsob, jak zajistit udržitelnou kvalitu našich služeb. Sebepéče navíc stojí peníze: ty, které utratíte i ty, které v daném čase nevyděláte. Provedeme vás proto revizí vašeho ceníku a postojů s financemi spojených.

WEBINÁŘ 4 (1.12. 2025)
"Dobré místo" jako forma sebepéče.
Vaše pracovna není jen tak nějaké místo. Je to domov pro mnoho příběhů, emocí, vaše vztahy s klienty*kami. Zasloužíte si, aby byl dobrým místem pro vás i ty, kteří se na vás s důvěrou obrací. Musí jít o místo bezpečné. Poodkrejeme, co k tomu potřebujete právě vy a věnovat se budeme také "dobrému místu" v přeneseném významu: zakotvení v našem těle.

WEBINÁŘ 5 (5.1. 2026)
Organizace práce jako forma sebepéče.
Nešli jste do soukromé praxe, abyste pracovali pod nejhorším šéfem ever. A tak se nezapomínejte dost často ptát: Pracuju v souladu se svými zdroji? Kolik je pro mně dobrý objem klientů v péči? Kolik konzultací denně / týdně, online / offline, v jednotlivých službách je v souladu s mou kapacitou? Jaké nástroje mi můžou ulevit v administrativní práci apod.? Jak říkat NE - třeba klienty odmítat, když je péče tak nedostupná? Na kurzu se podíváme právě na to, jak zacházíte se svými kapacitami a dokážete se postavit za své hranice. Protože vaše hranice = váš byznys.

WEBINÁŘ 6 (26.1. 2026)
Sociální opora a další vzdělávání jako forma sebepéče.
Věříme víc na kolegialitu než na konkurenci. Můžeme růst společně a profitovat z toho všichni. Navíc práce pomáhajících profesionálů*ek umí být dost osamělá. Podíváme se proto, jak vypadá vaše podpůrná sociální síť, na jaké bariéry v aktivizaci sociálních zdrojů podpory narážíte a co s tím můžete dělat. Také propojení s ostatními v kurzu se může stát součástí vaší podpůrné kolegiální sítě.

WEBINÁŘ 7 (9.2. 2026)
Repertoár sebepečujících technik aneb sebepéče v poklusu.
Jak se můžeme podpořit před konzultací / v jejím průběhu / po jejím skončení? Čím širší je náš repertoár, tím větší šance na dobrou seberegulaci a dlouhodobou odolnost. Kromě samostatného webináře je našim záměrem vyzkoušet si jednu krátkou sebepečující techniku také na každém setkání.

WEBINÁŘ 8 (2.3. 2026)
Závěrečné setkání: schopnost integrovat/uzavírat jako nástroj sebepéče
Věříme, že dobře integrovat a uzavírat naše procesy (a také oslavovat!) je důležité. V kurzu se proto snažíme o kultivaci této dovednosti včetně toho, aby i kurz měl pro vás "dobrý tvar".
Chci zlepšit svou sebepéči a nechci být na to sám*a.
Náš kurz je...

Komplexní
Naším cílem je pomoct vám vybudovat sebepéči jako systém opírající se o různé pilíře a zároveň rozšířit vaše nástroje, které můžete využívat situačně - v souladu s měnícími se okolnostmi i vašimi potřebami. Sebepéči budeme posilovat také na různých úrovních: tělo & emoce / kognice / chování.

Praktický
Chceme, aby kurz zásadním způsobem přispěl ke zlepšení vaší sebepéče. Ne teoreticky v hlavě a na papíře, ale v žité realitě. Poctivou sebereflexí o silných i růstových stránkách ve vaší sebepéči, formou budování užitečných návyků a rutin, rozšiřováním technik sebepéče, posílením v hájení svých hranic, nekomplikováním si toho, co lze dělat jednoduše apod.

Respektující profesní standardy
V kurzu se opíráme o Klíčové kompetence evropského psychoterapeuta zpracované Evropskou asociací pro psychoterapii (EAP) a Etický kodex České asociace pro psychoterapii (ČAP). Inspirovat se budeme i doporučeními dalších profesních společností (APA) a výstupy různých výzkumů.

Kolegiální
Nejste v tom sami. Sebepéče je evergreen a mnoho podpory na této cestě si můžeme poskytnout navzájem.

Šetřící čas a dostupný
Nízkoprahovost dostupnosti je pro nás důležitá. Online forma kurzu šetří váš čas i další náklady. A ušetříme vás také slepých cest, které jsme prošlapaly za vás.

Kontinuální
Víme, že to bude chtít čas a místy to nebude jednoduché (jinak bychom to už dávno všichni dělali, že). Proto vám chceme na cestě k laskavějším návykům dopřát opravdu intenzivní a kontinuální podporu. Na integraci a postupné protkávání nových nitek sebepéče do každodenní praxe tak bude dostatek podpory i času.
Ceník
Základní cena kurzu
Zahrnuje: 24 hodin práce v online setkáních, záznamy z nich včetně prezentací, mentoringovou podporu v moderované FB skupině dostupnou po dobu 5 měsíců.
9.700 Kč
Early bird přihlášení do 30.6. 2025
8.800 Kč
Early bird s bonusovou individuální konzultací
Platí pro prvních 20 přihlášených. Online konzultaci v délce 30 minut je možné vyčerpat do konce srpna 2026.
8.800 Kč
Za částku, kterou obvykle dáte v průměru za 6-8 supervizních hodin, získáte intenzivní 5měsíční podporu pro zavedení důležitých změn.
Všechny záznamy ze živých setkání i přístup do FB skupiny vám zůstávají i po skončení kurzu a můžete se k nim kdykoliv vracet.
Díky online formě kurzu se jej můžete zúčastnit odkudkoliv, ušetříte čas i peníze za cestování.
Pokud by se pro vás jednalo o velký jednorázový výdej, nabízíme rozložení platby do dvou splátek (podrobnosti ve FAQ).
Kdo vás bude doprovázet
Obě jsme členkami České asociace pro psychoterapii.
Barbara je členka Českého institutu pro supervizi a České společnosti pro Gestalt terapii.
Hana je členka Českého institutu biosyntetické psychoterapie.

týdnů společné práce a vzájemné podpory

hodin online setkání

inspirace, sdílení, podpory na cestě k lepší sebepéči
Česká asociace pro psychoterapii uznává kurz jako součást kontinuálního vzdělávání (je možné si jej započíst do 150 hodin, které je nutné nasbírat během 3 let). Také některé výcvikové instituty započítávají kurz jako další vzdělávání (doporučujeme ověřit u vašich výcvikových vedoucích).